Liepos 18d. Ketvirtadienis

Nuo šiol PSDF biudžeto auditą atliks kasmet

Peržiūrų skaičius: 19796

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė teigia, kad šiandien niekas negali pasakyti, kiek realiai visuomenei kainuoja sveikatos apsauga.

"Dėl to Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlėme tobulinti teisės aktus, kad kiekvienam žmogui būtų aišku, kokias paslaugas jis turi gauti nemokamai, o už kokias ir kiek jis turi susimokėti pats", - interviu naujienų agentūrai ELTA sakė G. Švedienė.

Visuomenėje didelį susidomėjimą sukėlė neseniai paskelbtos dvi Valstybės kontrolės atliktų auditų ataskaitos - apie privalomojo sveikatos draudimo valdymą ir apie praėjusiųjų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto vykdymą. Kodėl Valstybės kontrolė ėmėsi analizuoti šią sritį?

 

Privalomasis sveikatos draudimo fondas (PSDF) sudaro nemažą dalį mūsų valstybės viešųjų finansų - praėjusiais metais į jį surinkta 4,7 mlrd. Lt. Todėl Valstybės kontrolė nutarė įvertinti fondo valdymo efektyvumą, o finansinį PSDF biudžeto vykdymo auditą mes atlikome pirmą kartą, nes anksčiau tokius auditus atlikdavo privačios audito kompanijos.

Iš kokių šaltinių finansuojamas Privalomasis sveikatos draudimo fondas?

60 proc. jo sudaro gyventojų mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos, o 40 proc. fondui pervedama iš valstybės biudžeto. Valstybės lėšomis apmokamas pensininkų, bedarbių, vaikų ir jaunimo iki 18 metų, besimokančiųjų, socialinių pašalpų gavėjų ir kitų asmenų privalomasis sveikatos draudimas.

Be to, valstybė šiam fondui skiria ir papildomus asignavimus biudžeto subalansavimui bei lėšas Nacionalinei imunoprofilaktikos programai, ortopedinės technikos priemonių įsigijimui ir kompensacijoms, kurios mokamos kraujo donorams.

Visa tai reiškia, kad visi turėtume gauti nemokamas medicinines paslaugas. Tai kodėl gydymo įstaigos vis dažniau reikalauja iš pacientų patiems susimokėti už tyrimus, nusipirkti medicininių priemonių?

Atskirkime kelis dalykus. Čia mes kalbame apie gydytojo diagnozuotus sveikatos sutrikimus ar būkles, kai asmens sveikatos priežiūros paslaugos apmokamos iš PSDF lėšų. O jeigu norima papildomų tyrimų ar geresnės palatos ligoninėje, ar papildomų kitų paslaugų - už jas pacientams teks susimokėti patiems.

Tačiau auditoriai nustatė, kad iš pacientų neretai reikalaujama mokėti ir už tas sveikatos priežiūros paslaugas, kurių visą kainą apmoka ligonių kasos. Tokie reikalavimai yra neteisėti, nes jie nenumatyti teisės aktuose.

Kita vertus, teisės aktuose įvardintos paslaugos, už kurias mokama iš PSDF lėšų, tačiau nėra aiškiai išdėstytos tokių paslaugų teikimo sąlygos ir paslaugos sudedamosios dalys.

Tokio teisinio reglamentavimo trūkumai sudaro prielaidas gydymo įstaigoms prašyti gyventojų papildomai mokėti už paslaugas, už kurias sumoka ligonių kasa.

Audito metu rinkome informaciją apie mokamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tačiau gydymo įstaigų pateikiami duomenys nėra tikslūs, ne visi duomenys registruojami informacinėje sistemoje. Todėl negalima įvertinti ne tik viso mokamų sveikatos priežiūros paslaugų kiekio, bet ir viso tikrojo sveikatos priežiūros paslaugų, teikiamų šalyje, masto.

Taigi šiandien niekas negali pasakyti, kiek realiai visuomenei kainuoja sveikatos apsauga. Todėl Sveikatos apsaugos ministerijai pasiūlėme tobulinti ir tikslinti teisės aktus, kad kiekvienam žmogui būtų aišku, kokias paslaugas jis turi gauti nemokamai, o už kokias ir kiek jis turi susimokėti pats.

Gydymo įstaigos skundžiasi, kad yra priverstos reikalauti iš pacientų papildomų mokėjimų, nes ligonių kasos nesumoka nustatytos kainos už suteiktas paslaugas. Tai gal jos neturi kitos išeities?

Praėjusiais metais Valstybinė ligonių kasa gydymo įstaigoms mokėjo pagal mažesnius įkainius negu nustatyta motyvuojant, kad fonde stinga lėšų. Gydymo įstaigoms buvo kompensuojama ne visa suteiktos paslaugos kaina (suteikus paslaugų už 1 Lt, gydymo įstaigoms metų pabaigoje kompensuota 0,89 Lt išlaidų).

Tačiau finansinio audito metu išsiaiškinome, kad praėjusiais metais fonde buvo 551 mln. Lt perteklius. Net ir turint perteklinį biudžetą, atskaičius privalomas rezervui kaupti lėšas, buvo galimybė padidinti mokėjimus gydymo įstaigoms, bet taip nebuvo daroma.

Tiesa, per metus įkainiai buvo kiek atkurti, tačiau metų pabaigoje jie vis tiek buvo 11 proc. mažesni už patvirtintas bazines kainas. Todėl gydymo įstaigos buvo priverstos raginti darbuotojus atostogauti savo sąskaita ar net skolintis lėšų iš bankų.

Valstybinės ligonių kasos vadovai teigia, kad nepanaudotos pagal paskirtį lėšos buvo panaudotos PSDF rezervui kaupti ir priaugino gerų palūkanų.

Įstatymas tikrai numato galimybę kaupti fondo rezervą. Bet svarbiausia, kad įstatymas numato rezervo dydį, kuris neturėtų viršyti 10 proc. PSDF biudžeto. Tačiau praėjusiais metais rezerve buvo 117 mln. Lt perviršis - tai jau įstatymo pažeidimas. Šie pinigai galėjo būti panaudoti mokant už gydymo paslaugas.

Sakėte, kad dalį pajamų PSDF gavo iš valstybės biudžeto. Kitaip tariant, deficitinis valstybės biudžetas skolinosi lėšas iš bankų ir perduodavo PSDF, kuris tas lėšas dėdavo į banko sąskaitą. Valstybės mastu tai akivaizdus "monkės biznis", nes valstybė už paskolas mokėjo didesnes palūkanas negu už indėlius gaudavo Valstybinė ligonių kasa.

Taip, PSDF praėjusiais metais papildomai gavo 314 mln. Lt iš valstybės biudžeto, šiemet fondui iš valstybės biudžeto turėtų būti pervesta 110 mln. Lt. Tačiau reikia pasakyti, kad teisės aktai nenumato, kaip turėtų būti tikslinamas PSDF biudžetas, jei jį vykdant paaiškėja, kad papildomų asignavimų srautams subalansuoti reikia mažiau negu planuota arba jų nereikia. Todėl ir šią teisės aktų spragą reikia panaikinti.

Kas turėtų atsakyti už neteisėtą ir neefektyvų PSD fondo lėšų naudojimą?

Valstybės kontrolė savo, kaip audito institucijos, pareigą atliko - nustatė, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo ataskaitos yra netikslios, o lėšos naudojamos neefektyviai. Apie tai informavome Seimą, Vyriausybę ir Sveikatos apsaugos ministeriją, kurios pagal savo kompetenciją vykdo valstybės turto savininko funkcijas.

Susipažinęs su valstybinio audito ataskaita sveikatos apsaugos ministras informavo visuomenę, kad šiuo klausimu jis įpareigojo pradėti tarnybinį patikrinimą ir žada kreiptis į Generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti valstybinio audito išvadas. Taigi palaukime jų vertinimo. O Valstybės kontrolė nuo šiol PSDF biudžeto finansinius auditus atliks kasmet.

ELTA

Apie grėsmę širdžiai laiku įspėjo tūkstančius žmonių

Prasidėjo jubiliejinė 10 - oji akcija "Apsaugok širdį nuo blogojo cholesterolio!", kurią tradiciškai organizuoja Medicina practica laboratorija. Per penkerius metus šiose akcijose, vykstančiose pavasarį ir rudenį 4-5 Lietuvos miestuose,...


II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

II tipo diabetas ir kamieninės ląstelės

Cukrinis diabetas – civilizacijos liga, nes mūsų organizmas neįstengia priešintis nuolatiniam persivalgymui, mėgavimuisi riebiu, kaloringu maistu, vis mažėjančiam fiziniam aktyvumui, nutukimui ir nuolatiniam stresui. Cukrinis diabetas yra...


Negalia – ne kliūtis kurti

Gargždų kultūros centre veikianti spalvinga tapybos ant šilko paroda "Akimirkų lietus" ypatinga. Jos autoriai - neįgalūs, senyvo amžiaus žmonės bei vaikai iš rizikos šeimų. Jie visi - socialinių paslaugų centro lankytojai, kartu dalyvavę...


Tyrimas: moterys verkia keturis kartus dažniau nei vyrai

Moterys verkia keturis kartus dažniau nei vyrai. Jos ašaras lieja iki 64 kartų per metus, o vadinamoji "stiprioji lytis" - iki 17 kartų. Tai rodo Vokietijos oftalmologijos sąjungos (DOG) atliktas tyrimas. Iki 13 gyvenimo metų berniukai...


Pradėti galūnes atauginti padedančių miltelių bandymai

Hjūstone (Teksasas, JAV) pradėta plataus masto klinikinė studija, kurioje tiriamas neseniai sukurtų chirurginės paskirties miltelių "Pixie Dust" gebėjimas regeneruoti žmogaus galūnes. Eksperimentuose dalyvauja sužeidimus Afganistane...


Kuria vakciną nuo narkotikų ir nikotino priklausomybės

Kuria vakciną nuo narkotikų ir nikotino priklausomybės

Įklimpusiems į kvaišalų liūną netrukus bus įmanoma padėti visai paprastai. Mokslininkai naudodami modernią molekulinę biologiją kuria naują vakciną, skirtą priklausomybės nuo kokaino, nikotino, fenciklidino (PCP) ir metamfetamino gydymui. Vakcina...


Bakterinių žarnyno infekcijų protrūkis nusinešė 31-ąją gyvybę

Pavojingos atmainos bakterijų Escherichia coli sukeliamų žarnyno infekcijų protrūkis Vokietijoje nusinešė dar vienos pacientės gyvybę, o bendras jo aukų skaičius pasiekė 31, penktadienį pranešė regioninė sveikatos apsaugos tarnyba. Naujausia...


R. Šukys: reformuotos ligoninės 2010 metus baigė be nuostolių

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys tvirtina, kad sveikatos reforma vyksta sklandžiai: sumažinta ligoninių, atpiginti vaistai, esą jau matyti ir teigiamas finansinis pertvarkų efektas. Pasak ministro, skaičiavimai rodo ką kita: tos...


6 niekšiški būdai nustatyti, koks vaikinas bus lovoje

Moterims nereikia nuosekliai analizuoti kiekvieno naujo partnerio gesto, kad sužinotų, koks jis bus lovoje. Kaip rašo glamour.com, seksologė Laura Berman ištyrė dažniausiai pasitaikančius vyrų elgesio modelius, kuriuos pastebėjus moteriai...


Ar teisingai geriate vaistus?

Ar teisingai geriate vaistus?

Net jei informaciniame vaistų vartojimo lapelyje nurodoma tabletes nuryti užgeriant vandeniu, dauguma žmonių tai tiesiog užmiršta. Tačiau nurodymai nerašomi be priežasties. Jei ir atrodo, kad pavyko vaistus nuryti, jie gali kuriam laikui užstrigti...


Joana Lapėnienė. Ar pagrįsta psichozė dėl kiaulių gripo?

Vadinamasis kiaulių gripas apnuogino mūsų globalios visuomenės bėdas. Dar pandemija neprasidėjo, bet masinė psichozė pasiekė net ir atokiausius pasaulio kampelius. Aišku, geriau tuščiai išsigąsti nei ištiktų globali katastrofa. Globaliame...


Vegetacinės būklės pacientų mintis atskleidžia smegenų skenavimo rezultatai

Visiškai paralyžiuotų žmonių smegenų aktyvumo stebėsena leido padaryti ganėtinai šiurpų atradimą: netgi visiškos "daržovės" būsenoje esantys pacientai gali likti visiškai sąmoningi, tuo pat metu visiškai negalėdami pajudinti ne tik...


Vaistų kainoms renčiamas stogas

Vaistinėms, parduodančioms nekompensuojamuosius receptinius vaistus, siūloma uždrausti taikyti didesnį prekybos antkainį negu nustatys Vyriausybė. Nereceptinius vaistus ir nekompensuojamąsias medicinos pagalbos priemones siūloma leisti parduoti...


Klaipėdoje gripo atvejų padaugėjo

Per sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis rodiklis išaugo daugiau nei dvigubai. Klaipėdos miesto savivaldybė tariasi dėl gripo epidemijos paskelbimo. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, per praėjusią...


Visą tiesą atskleis "DNR kodas"

Visą tiesą atskleis "DNR kodas"

Iki pat šių dienų mokslininkai neįrodė, o gal ir net nesistengė įrodyti, kad žmogaus genuose gali būti užkoduota neištikimybė, polinkis į avantiūras ar... priklausomybė nuo iš kojų verčiančių spektaklių. Ir nereikia nieko įrodinėti, nes...


Gyvenimas su vėžiu - įmanomas

Gyvenimas su vėžiu - įmanomas

Lėtinė mieloleukemija - viena iš lėtinių piktybinių kraujo vėžio formų. Ši diagnozė daugeliui kelia tik neigiamas emocijas. Tačiau net su šia liga galima gyventi. Tiesa, jei pakliūni tarp "laimingųjų", kurie gauna naujausius vaistus....


Jaunieji gydytojai norėtų platesnio juos rezidentūrai priimančių įstaigų spektro

Jaunieji gydytojai norėtų platesnio juos rezidentūrai priimančių įstaigų spektro

Jaunieji gydytojai norėtų rezidentūrą atlikti ne vien didžiosiose šalies klinikose, kaip dabar, bet ir periferijoje esančiose medicinos įstaigose. Tam, pasak jų, reikėtų bendrų atrankos kriterijų sveikatos priežiūros įstaigoms tapti rezidentūros...


Žmonės galėtų atsiauginti kūno dalis

Vieną dieną galimybė atauginti amputuotas galūnes, lūžusius stuburus ar net sužalotas smegenis gali tapti realybe. Mokslininkai nustatė, kad genas p21 blokuoja galimybę gydytis, kuria dar gali pasigirti kai kurie gyvūnai, tarp jų - varliagyviai, o...


Gauta vakcinos nuo pandeminio gripo

Lietuva gavo 27 tūkst. dozių vakcinos nuo naujojo A tipo (H1N1) gripo viruso. Kas bus skiepijami ir kada, paaiškės po savaitės. Taip Eltai teigė sveikatos apsaugos ministro atstovė spaudai Ieva Paulauskienė. "Įvykdėme pažadą, vakcina buvo...


Patyčios mokykloje plinta lyg epidemija

Šalį sukrėtusi Prienų moksleivio savižudybė dar labiau pakurstė kalbas apie patyčias mokyklose. Kauno ugdymo įstaigų atstovai tikina, esą sėkmingai kovojantys su šia problema. Devintokė Gertrūda (vardas pakeistas), paprašyta prisiminti daugiau nei...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9