Liepos 19d. Penktadienis

Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Peržiūrų skaičius: 53220
Išsėtinė sklerozė. Kas tai?

Pasaulyje yra daugiau nei milijonas žmonių, sergančių išsėtine skleroze. Galvos svaigimą, nuovargį, pusiausvyros sutrikimus jaučiantys šios ligos kamuojami žmonės neretai kenčia ir regėjimo sutrikimus, jiems tirpsta galūnės, sunku mąstyti. Nuolat pasikartojančius ligos paūmėjimus jie sutinka kaip iššūkį, kovoja įvairiais įmanomais būdais ir tikisi, kad bus sukurti vaistai šiai ligai gydyti.

Priežastys nenustatytos

Išsėtinė sklerozė yra centrinės nervų sistemos lėtinė liga. Kai nervines skaidulas apsupa tam tikras dangalas – mielinas, sutrinka jų funkcija ir susidaro uždegiminiai židiniai, vėliau jų vietos randėja ir lieka sklerotinės plokštelės. Tai jaunų žmonių liga, ją nustatyti nėra lengva, nes pasireiškia kitoms ligoms būdingi simptomai.

Pasak Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininko Daliaus Krasausko, tai autoimuninė liga, ji gali prasidėti kaip kitų ligų komplikacija. "Išsėtinė sklerozė nepagydoma liga. Daug diskutuojama, kodėl ja susergama. Manau, kad man ji prasidėjo kaip gripo komplikacija. Tačiau tai gali būti įvairių ligų padarinys", – "Sekundei" pasakojo D.Krasauskas.

Mokslininkai daug diskutuoja apie išsėtinės sklerozės priežastis, nėra tiksliai nustatyta, kodėl susergama šia nepagydoma liga. Manoma, kad tai gali būti tam tikrų infekcijų padariniai ar genetiniai faktoriai. Išsėtinės sklerozės simptomai dažniausiai pasireiškia 20-40 metų žmonėms. Jie gali susilpnėti, tad ligonis keletą ar net keliolika metų gali tikėti, kad yra sveikas, tačiau paaštrėjus ligai komplikacijų pasekmės galėtų būti labai liūdnos. Kuo anksčiau nustatoma liga, tuo lengvesnė būna jos eiga. Šia liga neserga vaikai, jos simptomai retai pasireiškia vyresniems nei 50 metų asmenims.

Nepripažįsta savo ligos

Sergantieji išsėtine skleroze dažnai vengia pasakoti apie savo ligą. "Žmonės bijo aplinkinių reakcijos ir dažnai net patys sau nori įteigti, kad yra sveiki. Kadangi liga yra lėtinė, tai pirmieji simptomai ir paūmėjimai dažnai slepiami nuo aplinkinių. Nenorima pripažinti, kad sergama, kad kai kuriems jau reikia ir neįgalumo grupę paskirti. Tai žinau, nes ir pats bijojau pripažinti ligą", – teigia D.Krasauskas.

Ligoniams pasireiškia įvairūs negalavimai, jie gali būti pavieniai ar kompleksiniai. Dažniausiai pastebimi regėjimo, klausos sutrikimai, galvos svaigimas, nuovargis, neaiški kalba, pasunkėjęs mąstymas, motoriniai sutrikimai (galūnių nejudrumas ar net paralyžius).

"Susirgus regėjimas tarsi dvigubinasi, svaigsta galva, tirpsta kai kurios kūno dalys. Būna, kad tirpsta net pusė kūno, o vaikštant atrodo, kad eini su kojūkais. Dažnai stringa atmintis, atrodo, viską supranti, viskas aišku, tačiau apsisuki ir pamiršti. Paūmėjimo periodu būna labai blogai, pasireiškia įvairūs simptomai, tačiau viską galima įveikti", – įsitikinęs D.Krasauskas.

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos pirmininkas tikino, kad ligos paūmėjimo periodu gali pasireikšti netikėti simptomai. Vyriškis išgyveno sunkų periodą, kai dėl ligos jam buvo sutrikę ir skonio receptoriai. "Kadangi ligos simptomai klajojantys, tad kaskart gali būti vis kiti. Vienu metu nejaučiau jokio skonio. Net valgydamas citriną nejaučiau rūgštumo. Tokiu metu gali suvalgyti bet ką ir nieko nejausi", – apie sutrikimus pasakojo "Sekundės" pašnekovas.

Slopinami simptomai

Ligai progresuojant gali pasireikšti įvairios komplikacijos. Po kelerių ar keliolikos metų ligonius gali ištikti paralyžius, jie dažnai nelaiko šlapimo, o dėl netinkamos slaugos kai kuriems atsiranda pragulų. Deja, galima tik slopinti ligos simptomus, tačiau nėra vaistų, kurie išgydytų.

"Svarbu žinoti, kaip reikia elgtis sergant išsėtine skleroze. Nežinodamas, kad visavertė mityba būtina, bandžiau laikytis dietos. Ji sukėlė ligos paūmėjimą. Dabar ir kitus galiu perspėti, kad negalima badauti. Sergantiesiems šia liga reikia valgyti visavertį maistą, daug žuvies, geriausia raudonos, nors ji gana brangi. Gyvenimas diktuoja savo sąlygas ir ne kiekvienas gali nusipirkti tai, kas reikalinga. Sergantieji išsėtine skleroze dažnai netenka darbo, jiems sunku integruotis į visuomenę, žmonės gyvena tik iš neįgalumo pašalpos, tad ne visada galima nusipirkti visaverčio maisto", – D.Krasauskui puikiai žinomi ligonių rūpesčiai.

Norint išvengti ligos komplikacijų, slopinti išsėtinės sklerozės simptomus, reikia prižiūrėti save. Ligoniams svarbu kaip galima mažiau nervintis, gerai pailsėti, mankštintis, vartoti nemažai skysčių. Taip pat labai svarbu bendrauti su artimaisiais, nevengti visuomenės, nes bendravimas padeda išvengti depresijos. Išsėtinės sklerozės paūmėjimus gali sukelti ir kitos ligos. Reikia save saugoti nuo bet kokių ligų, dėl jų organizmas nusilpsta, jam sunkiau kovoti, tad svarbu stiprinti imunitetą. Prasidėjus paūmėjimui ligoniai turi gerti vaistų, tad organizmas nusilpsta ir svarbu skirti sau daug dėmesio, kad būtų galima išvengti komplikacijų. Tinkamas gydymas ir priežiūra padeda išlikti visaverčiais visuomenės nariais.

Slegia įvairios problemos

Pasakodamas apie problemas, su kuriomis susiduria sergantieji išsėtine skleroze, daug dėmesio Dalius Krasauskas kreipė ne tik į ligos komplikacijas. Vyriškis apgailestavo, kad ligoniams ne itin padeda ir valstybė, ir artimieji. "Valstybė negali skirti pakankamai lėšų sergantiesiems išsėtine skleroze. Net pirmos grupės invalidams, kurie nejuda, nelaiko šlapimo, per mėnesį duodama tik 30 sauskelnių", – piktinosi draugijos pirmininkas.

Viena iš problemų, su kuria tenka susidurti sergantiesiems, – aplinkinių nepakantumas. Kaip teigia statistika, devyni atvejai iš dešimties, kad sutuoktiniai, kurių vienas susirgo šia liga, išsiskiria. "Artimieji dažniausiai nusimeta kryžių ir palieka sergantįjį. Tik vienetai žmonių aukojasi savo artimajam ir gyvena kartu", – kalbėjo pašnekovas. Nepakankamas bendravimas neretai sukelia depresiją, tad ligoniai skundžiasi prislėgta nuotaika.

Jungiasi į draugiją

Panevėžio sergančiųjų išsėtine skleroze draugija gyvuoja septynerius metus ir vienija beveik 50 įvairaus amžiaus narių. Iš jų beveik dešimt asmenų negali vaikščioti. Draugijos pirmininkas pasakojo, kad nariams itin svarbus bendravimas, tad rengiamos įvairios vakaronės, lankomasi namuose.

D.Krasauskas apgailestavo, kad daug rūpesčių kelia atvykimas į draugijos patalpas, esančias Nevėžio gatvės 38-ajame name.

"Susisiekimas itin prastas, čia autobusai nevažiuoja, kas geriau jaučiasi, ateina, kitus stengiamės aplankyti, – sakė pirmininkas. – Planuojame įvairius susitikimus, kad ligoniai nesijaustų tarsi paskendę savo problemose. Rūpinantis savimi, bendraujant galima daug pasiekti. Svarbu, kad nesijaustum pavargęs gyventi ir žinotum, kad aplink yra tave suprantančių žmonių".

Neringa Sirtautienė

Melanoma žudo jaunus žmones

Melanoma žudo jaunus žmones

XXI amžiaus liga vis dažniau diagnozuojama ne tik moterims, bet ir vyrams .Kiekvieną šiltesnę dieną klaipėdiečiai ir pajūrio svečiai skuba į paplūdimį. Šilumos išsiilgę žmonės kurti gydytojų perspėjimams, kad nesaikingas ir nesaugus deginimasis...


Peršalusiojo valgiaraštis

Peršalusiojo valgiaraštis

Nedidelė temperatūra, ašarojimas, sloga, kosulys. Žinoma, tai peršalimas, moksliškai - ŪVRI, ūmi virusinė respiratorinė infekcija. Gydytojas jums nustatė tokią diagnozę? Tada, be skirtų tablečių ir mikstūrų, pasinaudokite dar viena gydomąja...


Impotencija ir jos atsiradimo priežastys

Impotencija ir jos atsiradimo priežastys

Erekcijos sutrikimas (dar vadinamas impotencija arba erektiline disfunkcija) reiškia, kad vyras negali pasiekti ar išlaikyti varpos pakankamai standžios, kad lytinis aktas būtų įmanomas. Impotencija gali išsivystyti bet kokiame amžiuje (tik...


Kosulys – įvairių ligų pranašas

Kosulys – įvairių ligų pranašas

Kosulys – ankstyvas simptomas daugelio ligų, negydomos jos progresuoja. Nors daugelis mano, kad kosulį sukelia tik peršalimo ligos, virusinė infekcija, tačiau reikėtų žinoti, jog ilgą laiką kosulio kamuojami žmonės gali sirgti ir sunkesnėmis...


Receptą prieš stresą diktuoja gamta

Receptą prieš stresą diktuoja gamta

Dažnai išgyvendami stresą rizikuojame rimtai susirgti. Tyrimai parodė, kad efektyviai gintis nuo streso bei jo pavojingų pasekmių galima natūraliu metodu - druskos kambaryje.Kilus bet kokiam pavojui mūsų sveikatai ar gerovei susiduriame su stresu...


Mažiausiųjų sveikatai – mankštos ir masažai

Mažiausiųjų sveikatai – mankštos ir masažai

Rūpestingi tėvai žino, o gydytojai patvirtina – fizinis aktyvumas kūdikiams ir mažiems vaikams būtinas nuo pačių mažiausių dienų. Tai ne tik smagus laikas su vienu iš tėveliu, bet ir nauda augančiam organizmui. Reabilitacijos centro...


Ar girdite krentantį lapą?

Ar girdite krentantį lapą?

Atvėsus orams, padaugėja sergančiųjų ūmiomis kvėpavimo takų ligomis. Taip pat gerokai dažniau atsinaujina ir chroniniai susirgimai. Norėčiau atkreipti dėmesį į eksudacinį otitą - vidurinės ausies uždegimą, kurį dažnai sukelia nosies, prienosinių...


Jeigu skauda gerklę...

Jeigu skauda gerklę...

Šalčiai silpnina mūsų organizmą ir mažina jo gebėjimą priešintis peršalimui ir virusams. Tačiau pats savaime šaltis žmonių nesusargdina. Bet kurio peršalimo kaltininkas - virusas, bakterija arba mikoplazma, o šalto oro poveikis - tik gretutinis...


Darganoto oro pavojai

Darganoto oro pavojai

Nušalimų pasitaiko net tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus. Nušalimo požymiai labai greitai pastebimi. Iš pradžių oda pabąla ir pradeda nestipriai skaudėti....


Ramunėlė - geriausias vaistas nuo virškinimo sutrikimų

Ramunėlė - geriausias vaistas nuo virškinimo sutrikimų (1)

Laukuose auganti ramunėlė jau nuo senų laikų yra viena dažniausiai vartojamų ir patikimiausių priemonių skrandžio negalavimams bei virškinimo sutrikimams gydyti. Bene pagrindinė jos vartojimo sritis - ūminiai ir lėtiniai skrandžio bei...


Ką byloja mūsų išvaizda

Ką byloja mūsų išvaizda

Kiekvienos ligos gydymo sėkmė pirmiausia priklauso nuo laiku nustatytos diagnozės. Šiuolaikinė medicinos diagnostikos aparatūra, atrodo, "mato" viską. Bet prityręs gydytojas kai kuriuos simptomus įžvelgia plika akimi. Žmogaus išvaizda...


Odos virusai

Odos virusai

Žmogaus papilomos virusas (PV) stebėtinai daugialypis. Tik rūpindamiesi savo sveikata galėsime jam atsispirti. Neseniai išaiškinta, kad beveik visi mes esame PV nešiotojai, tik toli gražu ne visi tai suvokiame. Daugelio nešiotojų imunitetas...


Klastinga liga atsėlina netikėtai

Klastinga liga atsėlina netikėtai

Viena dažniausių ligų – hipertenzija, arba padidėjęs kraujo spaudimas. Nuo jos pasaulyje kenčia milijonai žmonių. Ši liga "jaunėja" – dabar hipertenzija nustatoma ir trisdešimtmečiams. Ji klastinga – ilgokai žmogus...


Pasitikrinkime skydliaukę

Pasitikrinkime skydliaukę

Esant normaliai skydliaukės veiklai iš amino rūgšties tirozino ir jodo gaminamas skydliaukės hormonas tiroksinas. Tiroksinas žymimas T4, nes turi 4 jodo atomus. Jei organizmas su maistu negauna pakankamai jodo, vystosi skydliaukės padidėjimas...


Ligonių slaugai patikimiausia – profesionali priežiūra

Ligonių slaugai patikimiausia – profesionali priežiūra

Suplanavote kelionę, jūsų laukia komandiruotė, o gal tiesiog laikas atsikvėpti? Kam paliktumėte slaugomą artimąjį? Sugedus dantims kreipiamės į odontologus, o ūminio apendicito šalinimo, tikriausiai, nepatikėtume geraširdei kaimynei....


Sportas vyresniame amžiuje - sveikatai palaikyti ir traumų profilaktikai

Sportas vyresniame amžiuje - sveikatai palaikyti ir traumų profilaktikai

Fizinei veiklai ir sportui amžiaus apribojimų nėra. Kol žmogus juda, tol, pritaikius atitinkamą krūvį, sportuoti galima ir net rekomenduojama. Dažnai klaidingai manoma, kad sportas ir aktyvus gyvenimo būdas tik jaunų žmonių prerogatyva....


„Gemma“ baseine – sveikesnė ir ekologiškesnė aplinka

„Gemma“ baseine – sveikesnė ir ekologiškesnė aplinka

Baseinui, kuriame maudomi kūdikiai ir mankštinasi besilaukiančios moterys, keliame ypač didelius saugumo ir kokybės reikalavimus. Baseine įdiegėme AFM filtravimo sistemą.


Amžiaus rykštė – alergija

Amžiaus rykštė – alergija

Pavasaris kelia nerimą kenčiantiesiems nuo alergijos, nes žydintys medžiai, augalai didina įvairias organizmo imuniteto reakcijas į svetimkūnius. Mokslininkai alergiją vadina šio amžiaus rykšte, nes ji laikoma viena iš sparčiausiai plintančių...


Senyvo žmogaus slauga – išbandymas šeimai

Senyvo žmogaus slauga – išbandymas šeimai

Slaugos ir senelių namai - vis dar karštų diskusijų objektas ar net tabu. Viena vertus, tai lyg ir negarbė šeimai, kurie neva “atsikrato” pareiga. Kita vertus, vis daugiau žmonių, įvertinę fizines ir finansines galimybes, pasitiki...


Nugalėti lėtinę ligą padeda noras pasveikti

Nugalėti lėtinę ligą padeda noras pasveikti

Gana dažnai skundžiamasi pilvo skausmais. Juos sukelia nemažai ligų. Viena iš tokių – opaligė. Ja serga apie dvidešimt procentų pasaulio gyventojų. Skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligė paūmėja pavasarį ir rudenį. Be gydytojo pagalbos...


Modifast

Modifast

Baltyminiai produktai svoriui mesti
lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9